План

1. Поняття про горизонт та сторони горизонту.

2. Способи орієнтування на місцевості.

3. Поняття про магнітний та істинний азимут.

4. Визначення сторін горизонту за планом та географічною картою.

5. Висновок. 

 

Горизонтом (з грецької — обмежую) називають умовну лінію, де небо сходиться з землею. Лінію горизонту легко побачити на відкритій місцевості. З давніх-давен визначають 4 основних сторони горизонту: північ, південь, захід, схід. Існують також проміжні сторони горизонту (див. схему 2).

Зорієнтуватися на місцевості — значить визначити своє положення щодо сторін горизонту.

На місцевості орієнтуються вдень за Сонцем. Сторона горизонту, де сходить вранці Сонце — схід, а заходить ввечері — захід. Уночі можна зорієнтуватися за зорями, відшукавши Полярну зорю у сузір’ї Малої Ведмедиці (див. схему 2). Ця зоря вказує на північну сторону горизонту.

Орієнтування

Схема 2

З місцевих ознак напрям на північ покаже мох, що завжди росте на північному боці стовбура дерев. Більш пологий схил мурашника та широко віддалені річні кільця на пеньку дерева вкажуть напрям на південь. Опівдні тінь від будь-якого об’єкта падає на північ.

Знаючи хоч один напрям, легко визначити решту. Якщо стати обличчям на північ, то ззаду буде південь, праворуч — схід, ліворуч — захід.

Надійніше за все орієнтуватися за компасом. Темна частина його стрілки завжди вказує на північ. Напрям руху встановлюють за шкалою компаса, визначивши азимут (з арабської — напрям, шлях) — кут між напрямом на північ і напрямом на даний предмет (див. схему 2).

Розрізняють істинний та магнітний азимут. Насправді стрілка компаса показує не на північний географічний полюс Землі, а на магнітний (78° пн. ш., 101° зх. д.), що в районі Канадського Арктичного архіпелагу. Тому азимут, визначений за допомогою компаса, називають магнітним. Він є кутом між напрямом на Північний магнітний полюс і на даний предмет. Істинним азимутом визначають як кут між напрямом на Північний географічний північний полюс та на даний предмет (див. мал. 1). 

Мал. 1. Напрями на топографічный карті

Кут між істинним і магнітним азимутом називають магнітним схиленням. Його враховують штурмани кораблів та літаків, визначаючи курс корабля, а також військові і туристи при орієнтуванні на місцевості. Магнітне схилення підписують на планах та топографічних картах. Воно буває західним та східним. Щоб знайти істинний азимут, слід визначити за компасом магнітний азимут та врахувати магнітне схилення. Якщо магнітне схилення східне, його слід додати до показника магнітного азимута, якщо західне — відняти.

Величину магнітного та істинного азимутів виражають у градусах від 0° до 360° і відраховують за рухом стрілки годинника. Так, азимут предмета, що розміщений на північ від спостерігача, — 0° або 360°, на південь — 180°, на схід — 90°, на захід — 270°. Для визначення магнітного азимута компас повертають так, щоб поділка 0° збіглась із темним кінцем стрілки. Потім слід повертати кільце компаса, доки лінія від прорізу до мушки не встановиться у напрямі на предмет. Мушка покаже на шкалі величину азимута в градусах.

На плані місцевості напрям на північ часто позначають стрілкою у верхньому правому куті (див. план місцевості в атласі). Якщо стрілки немає, то північ плану завжди вгорі, південь — внизу, захід — ліворуч, схід — праворуч. На географічній карті напрями сторін горизонту визначають за лініями градусної сітки (див. схему 2). 

Враховують сторони горизонту, коли хочуть визначити положення частин материків, держав, міст та інших об’єктів щодо більших територій. Наприклад, Київська область розміщена в північній частині України, Донецька — у східній, Закарпатська — в західній і т. ін. Автономна Республіка Крим розташована на півдні України.

Висновок. Визначити сторони горизонту на місцевості можна за Сонцем, зорями, місцевими ознаками. Найточніше напрями визначають за компасом. Азимут — кут між напрямом на північ і напрямом на даний предмет. Величину цього кута виражають у градусах. Відлік азимута починають від точки «північ» за рухом стрілки годинника. Розрізняють магнітний та істинний азимути, кут між якими становить магнітне схилення. За компасом визначають магнітний азимут. На плані місцевості північ завжди вгорі. На географічній карті напрями визначають за лініями паралелей та меридіанів.


Ви тут: Головна Географія Розділ "Загальна географія" Тема "План місцевості і географічна карта" Сторони горизонту. Способи орієнтування на місцевості